Aromātiski augi – tie var būt ziedi, garšaugi, saknes, krūmi, koki u.tml. – tie ir augi, kuru daļa vai vairākas daļas (lapas, zari, stumbrs,ziedi, sēklas utt.) rada vielu, sauktu par ESENCI. Šī auga ESENCE sastāv no dažām līdz ļoti daudzām viegli gaistošām aromātiskām molekulām. Katrai molekulai piemīt savas īpašības, atkarīgas no ķīmiskā sastāva un struktūras. Esences izgarojot, veido ap augu sava veida “drošības spilvenu”, kas aizsargā augu no pārkaršanas, nosalšanas, no baktērijām un sēnīšu slimībām, atbaida dzīvniekus, lai tos neēstu, kā arī ar aromātu piesaista kukaiņus – apputeksnētājus.
Esences sastāvs viena un tā paša auga dažādām daļām (ziedi, lapas, zari utt.) ir atšķirīgs, tāpēc destilēt var visu augu vai atsevišķas tā daļas.
ĒTERISKĀ EĻĻA – aromātiska viela, kura tiek iegūta ar auksto spiedi (citrusaugļiem) vai destilējot aromātisko augu ar tvaiku. Destilācijas rezultātā iegūtā viela sastāv no gaistošām aromātiskām molekulām. Var destilēt visu augu vai tā daļas. Katram attiecīgam augam destilācijas rezultātā izdalās dažas līdz vairākiem simtiem aromātiskās molekulas – katrai no tām ir attiecīga un konkrēta iedarbība uz organismu. Ēteriskā eļļa nav augu ESENCE, jo destilācijas procesā notiek pirmatnējās esences transformācija. Destilācijas rezultātā tiek savāktas gaistošās taukos šķīstošās molekulas, jo ūdenī šķīstošās molekulas paliek destilētajā ūdenī, veidojot hidrolātu.
Aukstā spiede. Pati vienkāršākā un drošākā metode, jo spiedes rezultātā gandrīz nemainās auga esences molekulārais sastāvs (tiek iegūtas gan gaistošās, gan smagās molekulas). Ar preses palīdzību no citrusu mizas tiek izspiestas esences, tad centrifūgā tā tiek atdalīta (attīrīta) no augļu sulas. No šī brīža iegūtā viela sauksies esence. Šīm esencēm ir terapeitiskā iedarbība, pateicoties negaistošiem jeb grūti gaistošiem komponentiem, kas atrodas augļa mizā, piemēram, flavonīdi, terpenoīdi, taukskābes, furokumarīni – savienojumi, kuru nav ēteriskās eļļās, kas iegūtas destilācijas rezultātā.
Atkarībā no ķīmiskās struktūras , ēteriskās eļļas ir gan mazliet viskozākas , gan eļļainas. Tās nešķīst ūdenī! Šķīst spirtos un taukos (eļļās).
Tātad – katras ēteriskās eļļas terapeitiskā, fiziskā un psihiskā iedarbība ir atkarīga no tās ķīmiskā sastāva.
AROMATERAPIJA – latīņu “aroma” (aromāts) un grieķu “therapia” (ārstēšana, kopšana).
Šis termins nozīmē terapiju, kurā tiek izmantotas augu ēteriskās eļļas, gan iekšķīgi, gan ārīgi, lai uzlabotu veselību un ārstētu slimības. Aromaterapeits – ārsts, kurš ārstē ar ēteriskām eļļām, zinot to hromatogrāfijas testus, ķīmiskos sastāvus un hemotipu, tas nozīmē, ka ar vienu latīnisko nosaukumu var būt eļļas ar pilnīgi atšķirīgu molekulāro sastāvu, smaržu, toksiskumu un iedarbību, tādas aromterapijas pasaulē ir vairākas – baziliks, timiāns, izops, rozmarīns. Bez medicīniskas izglītības oficiāli nedrīkstētu saukties “aromaterapeits”., ir ieviests jauna apzīmējums- "aromatologs".
ABSOLŪTS – auga esence, kas iegūta anflerāžas rezultātā. Anflerāža balstās uz augu esenču spēju šķīst taukos (absorbentos).Anflerāža notiek gan zemā , gan augstā temperatūrā (macerēšana). Aptuvens process- ziedus liek taukos līdz to piesātinājumam (ziedus regulāri atjauno) ar ēteriskām eļļām, pēc tam taukus ievieto spirtos, aromātiskās molekulas pāriet spirtā, iegūst spirta ekstraktu. Spirtam iztvaikojot, iegūst vielu, kuru nesauc nedz esence, nedz ēteriskā eļļa, bet ABSOLŪTS. Absolūtus neizmanto aromterapijā (uz fizisko kermeni), tikai aromasmaržās un preperātos, kur izmanto aromātus.
CO2 EKSTRAKTS – jaunākā no pārstrādes metodēm ir ekstrakcija ar CO2 gāzi, kurai piemīt īpašība mainīt agregātstāvokli no gāzes uz šķidro un atpakaļ. Augā esošā esence izšķīst zem augsta spiediena sašķidrinātajā CO2, pēc tam, mainot spiedienu kamerā, CO2 nonāk atpakaļ gāzveida stāvoklī, atliek savākt ekstraktu. Iegūtā “ēteriskā eļļa”ir augstas kvalitātes, jo CO2 pilnībā izgaist, neatstājot nekādus ķīmiskos produktus. Iegūtā esence ir tīra, tai ir aromāts, maksimāli līdzīgs dabiskajam augu aromātam. Ar šo metodio var pārstrādātu augus, kuros esences ir ļoti maz piemēram kafijas pupiņas, kalmes saknes, ingveru u.c.
Termins AROMĀTS apzīmē visas smaržojošas vielas- gan dzīvnieku, gan augu izcelsmes, kā arī sintētikos savienojumus.